Egy garzonlakás felújítása mindig izgalmas kihívás, hiszen sokkal nehezebb gazdálkodni a hellyel 20-30 négyzetméteren, mint egy nagy, tágas házban. Ennek ellenére egy garzonból is elkészülhet az átalakítás után álmaink lakása, amely otthonos, világos, és tőle telhetően maximálisan a kényelmünket szolgálja. Nézzük az átalakítás, felújítás és lakberendezés eszközeit.
Garzonlakás felújítása lépésről lépésre
Bár sokan úgy tartják, hogy a garzonlakások olyanok, mint az egy sémára készített aprócska konzervdobozok, valójában ezek a lakások egytől egyig különböznek egymástól, és a felújításuknak csak a fantáziánk szabhat határt. Azt persze látnunk kell, hogy ezek a kis alapterületű lakások mindenképpen kompromisszumot követelnek meg tőlünk, a praktikus elrendezés ezért kiemelkedő fontosságú. Segítünk egy csokorba gyűjteni, melyek azok az ötletek, amelyekkel egy garzonlakás felújítása nem állít teljesíthetetlen kihívások elé.
Mint minden átalakítás, a garzonlakás felújítása is bontással kezdődik, ami igen nagy porral és hangzavarral jár, azonban egy kis alapterületű lakásnál ez nem tart hosszú napokig. A korábbi burkolatok és szaniterek eltávolítása mellett azoktól a bútoroktól is szabaduljunk meg, amelyeket biztosan nem fogunk már használni.
Amennyire lehet, ürítsük ki teljesen a lakást, hogy elegendő hely legyen a munkálatokhoz, és hozzá is lehet kezdeni megfelelő sorrendben a teendőknek.
Villanyszerelési munkálatok
Mivel egy kis lakásban sok természetes fényre van szükség, lehetőség szerint eszerint alakítsuk a lakás elrendezését. Ellenőriztessük villanyszerelővel az elektromos hálózat állapotát, hogy ne érjen kellemetlen meglepetés, a világítás kérdésére csak ezután térjünk rá. Ha álmennyezet és LED világítás mellett döntünk, az nagyon jó út, így a lakás egész területén praktikusan, kábelek látványa nélkül élvezhetjük a természetes fényű LED izzók adta világosságot.
A burkolatok és színek kiválasztása
A padlóburkolat legyen egységes, akár hideg, akár melegburkolat mellett döntünk. Napjainkban már a hidegburkolat is otthonos, kellemes érzetet kelthet, ezért ne vessük el az ötletet, hogy a nappalinkba pl. ugyanolyan hidegburkolat kerüljön, mint a konyhába. Érdemes világos színt és kisebb méretű lapokat választani, mert az növeli a térérzetünket.
Mennyibe fog kerülni a hidegburkolás? >>
A falak színénél ugyanígy mérlegeljünk: kerüljük a sötét színeket, mert összenyomják a teret. A festő segítségünkre lehet a festés előtti glettelésben is, ami nagyon fontos lépés, hiszen utána sokkal esztétikusabb lesz a végeredmény.
A fürdőszoba felújítása
Talán a fürdő felújítása és berendezése állít a legnagyobb feladat elé, hiszen itt áll a rendelkezésünkre a legkevesebb hely. Általában praktikus zuhanykabin vagy épített zuhanyzó épül, emellett játszhatunk a mosdó méretével is.Célszerű itt is világos csempét és padlólapot választani, egy felültöltős mosógéppel pedig még több helyet szabadíthatunk fel.
Időben úgy számoljunk a burkolásnál, hogy az alapozónak, a ragasztónak és a fugának is száradnia kell, tehát egy nap alatt biztosan nem fog elkészülni.
Konyha az igényeidhez igazítva
A konyhába mindenképpen egyedi igényekre szabott, beépített konyhabútort készíttessünk, így kihasználhatjuk a rendelkezésünkre álló helyet és a tárolás is könnyebb lesz. A konyhabútor legyen letisztult, és igyekezzünk minél kevesebb tárgyat elől hagyni, mert ezek zsúfolttá teszik a konyhánkat. Konyhaasztal helyet ülhetünk a konyhapultnál is, így több hely marad a nappaliban, és a konyhát is maximálisan kihasználhatjuk.
A csempe tekintetében várhatóan igen kevés lapra lesz szükség, azonban a lapokat csak dobozban árulják, darabra nem, ezért választhatunk olyan csempét is, ami a fürdőben és a konyhában is jól mutat. Így megtakaríthatunk egy kis pénzt, és a megmaradt csempék további tárolásával sem kell foglalkoznunk.
Amikor a nappali egyben háló is
Amint elkészült a padlóburkolás és a festés, jöhet a nappali berendezése. A legtöbb garzonban a nappali és a háló egyben van, azaz ott alszunk, ahol a napunk nagy részét töltjük.
Ehhez válasszunk olyan többfunkciós bútorokat, amelyekkel helyet nyerhetünk. Ilyen lehet egy kinyitható kanapé, egy tárolórekeszes kisasztal, vagy egy olyan egyedi, beépített nappali fal, ami egyben gardrób is.
Erkély = új szoba
Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy a nappaliból egy ajtó nyílik az erkélyre, akkor ugyan a nappaliban kevesebb helyünk lesz (a nyílászáró szabadon hagyása miatt), de az erkéllyel egy „új szobát” kapunk. Használhatjuk kisebb tárgyak tárolására is, de akár egy zöld zónát is kialakíthatunk, ahol a virágaink szabadon növekedhetnek. Lapozásra mindenképpen szánjunk időt, emellett már csak festeni kell (ha engedi a társasház), és máris szebb látványt nyújthat a legkisebb, klasszikus lakótelepi erkély is.
A tárolás kérdése
Ugyan már ejtettünk szót a tárolásról, de nem lehet eleget hangsúlyozni a fontosságát. A praktikus elrendezés segíthet abban, hogy a holminkat úgy tároljuk, hogy elkerüljük a zsúfolt, rendetlen hatást, és így sokkal kényelmesebb és élvezetesebb lesz a garzon-élet.
Miben segíthet a kivitelező?
Gyakorlatilag a teljes felújításban, a bontástól a villanyszerelésen át a burkolásig mindenben. Ha kivitelezővel dolgozunk, elfelejthetjük a napi többszöri utazgatást, egyeztetést és a rohangálással járó stresszt. A szakemberek sem fognak naponta hívogatni, így koncentrálhatunk a munkánkra és a magánletünkre addig is, amíg birtokba vehetjük újra – az immár felújított – lakásunkat.
Fontos számunkra, hogy a rugalmas munkavégzés, a versenyképes ár és a magas minőség továbbra is a védjegyünk maradjon. Ennek érdekében örömmel válaszolunk minden olyan felmerülő kérdésre, amely segíti az árajánlat pontos elkészítését, illetve a közös munkát.