A belső falak festés, vagy tapétázás előtti felületképzése gletteléssel történik. Ilyenkor a falakat előkészítjük, sima felületet hozunk létre, hogy alkalmassá váljon a festésre. Vajon miért olyan fontos a glettelés szerepe házfelújításnál, és miért célszerű ezt a munkát szakemberre bízni? Cikkünkkel arra szeretnénk rávilágítani, hogy vannak olyan folyamatok, melyekről azt gondoljuk, házilag is megoldhatók, azonban a tökéletes végeredményhez sokszor nem bizonyul elég precíznek a laikus kéz munkája.

A legfontosabb kérdés: mi az a glett?

A glett valójában egy vakolat, aminek nagy a mésztartalma. A feladata az, hogy a fal simaságát biztosítsa a festendő felületeken található hézagok, repedések, hibák elfedésével. A glettelés előkészületeket is igényel, illetve utómunkák is tartoznak hozzá.

Kövess minket Facebook oldalunkon is >>

Miért szükséges a glettelés?

Glettelésre akkor van szükség, ha a festendő falfelület nem egyenletes, így tulajdonképpen mondható, hogy építkezés és házfelújítás során is eljön az az idő, amikor a glettelés a következő munkafolyamat. Van olyan helyzet, amikor pl. csavarok és szögek helyét kell csak elfedni, esetleg a falak lepattanó éleit pótolni. Ez kisebb javítással jár csak, azonban a nagyobb falfelületek glettelése egyértelműen szakembert kíván.

A „telibe glettelés”, azaz az egész falfelület bevonása glettel nemcsak az oldalfalakra vonatkozik, hanem a mennyezetre is. A mennyezet esetében sokkal inkább a repedezés miatt lehet erre szükség, mint a szögek végett. Az egyenletes falfelület kialakítása gyakorlatot, rutint igényel, bármekkora felületről is van szó.

Beltéri falfesték típusok, tájolás, és a színek pszichológiája

Mikor fontos a hálózás?

Hálózásra több esetben is szükség lehet, ezek pl. a következők:

  • Nagyobb falhibák, lyukak és hézagok eltüntetése
  • Gipszkarton lapok illesztéseinek fedése
  • Repedések megszüntetése

A háló erősíti az anyagot, ráadásul a gipszkarton esetében a fal minden felülete egyenletes lesz. Ha a falak azonos tulajdonságokkal bírnak, esztétikai és technikai vonatkozásban is elégedettek leszünk.

Mit jelent az élvédőzés?

Leggyakrabban lakásfelújítás, vagy bútorcsere közben szokott előfordulni, hogy véletlenül leverjük a falaknál az éleket, amelyek ezután hullámosak, hiányosak lesznek. Nem hatalmas probléma, de sajnos igen látványos helyeken történhet meg.

Az élek leverésére ma már nagyon egyszerű megoldás az élvédő alkalmazása.  Nincs más dolga a festőnek, mint az alumínium élvédőket az élekre helyezni, majd jöhet a glettelés. Miután a glettelés elkészül, az élvédőkből általában már semmi nem látszik, szabad kézzel annyit érezhetünk, hogy az élek keményebb tapintásúak. Azért nem érdemes az élvédőkön spórolni, mert használatukkal nem kell tovább bajlódni a leesett vakolatdarabok miatt.

Szobafestés profin – 6 tipp a tökéletes végeredményhez

Mennyi ideig szárad a glett?

Erre a legegyszerűbb válasz az, hogy a glett csomagolóanyagán a gyártó feltűnteti a glett száradási idejét, ez azonban nem ilyen egyszerű, ugyanis a glett száradási ideje több tényezőtől is függ, pl.:

  • hány fok van az adott helyen, ahol gletteltünk?
  • mennyire tudunk szellőztetni?

Ideális körülmények között a glett akár 4-5 óra alatt is meg tud száradni, de lehet, hogy 8 óra alatt lesz alkalmas arra, hogy csiszoljuk. Azt szokták mondani, hogy 24 órát érdemes várni a festés előtt, de saját szemmel is könnyedén ellenőrizhetjük, hogy a glett színe sötét-e, vagy elkezdett már fehéredni.

Lehet-e télen festeni? >>

A festéssel kapcsolatos teendők igen népszerűek, mert a házfelújítás roppant látványos lesz tőle. Akkor pedig még inkább, ha a festés előtt megfelelő a glettelés minősége is. Ne feledjük, egy jó festő aranyat ér!

Fontos számunkra, hogy a rugalmas munkavégzés, a versenyképes ár és a magas minőség továbbra is a védjegyünk maradjon. Ennek érdekében örömmel válaszolunk minden olyan felmerülő kérdésre, amely segíti az árajánlat pontos elkészítését, illetve a közös munkát.

Emailt írok nektek >>