Ki ne élvezné a leghidegebb napokon a langyosan meleg padló által nyújtott otthonos érzetet? A padlófűtés napjainkban az egyik legkedveltebb fűtési mód. A padlóba épített rendszerek amellett, hogy energiatakarékosak, egyenletesen elosztják a hőt, kellemes hőérzetet biztosítanak, és elkerülhetjük velük a felszálló port. Blogcikkünkben bemutatjuk a padlófűtéssel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Padlófűtés, mint felületi fűtés
A felületi fűtés a padló, a fal és a mennyezeti fűtést foglalja magába, népszerűsége többek között annak is köszönhető, hogy maga a fűtőtest nem vesz el helyet a térből, nem látszik, és a radiátoros fűtésnél költséghatékonyabb is. Emellett legalább ennyire fontos előny, hogy sokkal költséghatékonyabb, mint a hagyományos radiátoros fűtés. Attól igazán gazdaságos, hogy a csővezetékekben meleg víz áramlik, ám a padlófűtés nem igényel olyan hőfokú vizet, mint a radiátoros fűtés. A hőérzetünk is jobb, hiszen már a lábunknál is kellemes meleg van, ráadásul egyenletes meleget biztosít. Mivel a por általában a levegő mozgásával kering, így a padlófűtés az asztmások számára is ideális választás, hiszen nem keringeti a port.
A régi házaknál is kialakítható padlófűtés?
Azt kell mondanunk, hogy sokkal jobb helyzetben vagyunk, ha éppen építkezés előtt állunk, vagy esetleg egy addig nem téliesített nyaralót újítunk fel lakásnak. Ilyenkor könnyebben kialakítható a padlófűtés, nem kell a korábban feltett radiátorokkal sem bajlódni. A burkolatokkal és a nyílászárókkal kapcsolatban is át kell gondolnunk a csere lehetőségét, ugyanis a padlófűtéssel a csövek miatt a burkolatok magassága magasabbra kerül majd, ami az ajtók nyitásánál és a küszöbnél is gondot okozhat. Ellenőrizni kell a meglévő kazánt is, mert a padlófűtéshez a legjobb kondenzációs kazánt kell párosítani a kívánt költséghatékonyság miatt.
A szigetelés szintén fontos kérdéseket vet fel, hiszen a padlófűtés csak egy jól szigetelt házban hatékony fűtési módszer. Amennyiben nincs megfelelően szigetelve a ház, még mindig dönthetünk kiegészítő fűtési módszer mellett, ilyen lehet pl. a hűtő-fűtő klíma, radiátor, vagy egyéb fűtési mód.
A legjobb döntés, ha épületgépész mérnökhöz fordulunk, aki kiszámítja nekünk a kazánnal, a szigeteléssel és a csövekkel kapcsolatos elvárásokat – a lakásunk/házunk paramétereihez igazítva.
A padlófűtés előnyei
Amennyiben korszerűsítés, felújítás előtt állunk, érdemes számításba venni a padlófűtés kialakítását, ami több szempontból is jó választás lehet. Nézzük, milyen előnyei vannak:
- Energiatakarékos: akár 10-20%-os energiamegtakarítás is elérhető vele
- Pénztárcabarát: Az energia-megtakarítás eredményeképpen kevesebb lesz a rezsi
- Kényelmes és esztétikus: nincs szem előtt, helytakarékos, ezért komfortos választás
- Modern választás: felújításhoz, korszerűsítéshez és új lakásokhoz is korszerű fűtési mód
- Egyszerű a használata: a padlófűtés rendszere könnyen kezelhető, ritkán igényel szerelést
- Komfortos hőérzet
- Szállópor nélküli fűtési mód
Milyen burkolatokkal kompatibilis?
Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés, hogy mivel burkolható a padlófűtéses terület. Leggyakrabban járólapot vagy laminált padlót választanak hozzá, a kettő közül nyilvánvalóan a kőburkolat a jobb hővezető. Tovább tartja a hőt, mint a laminált padló, ugyanakkor lassabban is melegszik fel. Ha a laminált mellett döntünk, érdemes klikk-rendszerűt választanunk, flexibilis ragasztóval. Egy 7-12 mm közötti laminált padló már remek hőáteresztő, így padlófűtéshez is ideális lesz.
Fontos számunkra, hogy a rugalmas munkavégzés, a versenyképes ár és a magas minőség továbbra is a védjegyünk maradjon. Ennek érdekében örömmel válaszolunk minden olyan felmerülő kérdésre, amely segíti az árajánlat pontos elkészítését, illetve a közös munkát.