Legyen szó lakóházról, irodáról, iskoláról, kórházról vagy esetleg középületről, bármilyen típusú épület tervezhető és építhető zöld épületként, csupán a zöld építészet technikáit és elveit kell alkalmazni. Hogyan néznek ki a legismertebb „zöld épületek”, amelyek egytől egyig a környezettudatos építészeti megoldás remekei?
Környezettudatosság az építészetben
Milyen technológiákat helyez fókuszba a zöld építészetben? Az energiahatékony fűtési és hűtési rendszerek, napenergia-hasznosító panelek, esővízgyűjtő rendszerek, természetes megvilágítás és szellőztetés, valamint újrahasznosított és fenntartható anyagok igen népszerűek.
Kezdetben többletköltséggel járhat a kiépítés, de később mindenképpen megtérül, hiszen a víz- és energiatakarékosság révén csökkennek az üzemköltségek. Így lehet egy környezettudatos építészeti megoldás akár befektetés is.
2021-ben az újHÁZ Centrum egy átfogó felmérést készített arról, hogy a magyarok építkezési vagy felújítási döntéseiben milyen mértékben játszik szerepet a környezettudatosság. Kiderült, hogy a lakosság 82 százaléka költségesnek tartja a zöld megoldásokat, de fontos számukra építkezéskor és felújításkor a környezettudatosság.
Top 5 lenyűgöző környezettudatos építészeti megoldás
Gondoljunk csak arra, hány és hány helyen nőnek ki felhőkarcolók az égből röpke hónapok alatt a népességrobbanás és az urbanizáció miatt. Ez a kényszerű megoldás azért születik, mert meg kell oldani a lakhatási problémákat, és kényelmesebb felfelé építkezni, még ha ezeknek az épületeknek a nagy része beton, lemez és üveg. A zöld felhőkarcolók, lakó-, és üzletközpontok azonban megoldást nyújthatnak a környezettudatosság kérdésére.
5+1 lépés az energiatakarékos otthon felé >>
Mutatunk is 5 épületet, amely nem csupán a jövő trendjét mintázza, hanem egy elkötelezettséget képviseli a fenntarthatóság és a környezetvédelem jegyében.
Bosco Verticale (Milánó, Olaszország)
A Bosco Verticale egy ikonikus épületkomplexum Milánóban, amelynek magasított zöld teraszain sok ezer növény és fa éldegél. Ezek egyrészt oxigént termelnek, másrészt szennyezőanyagokat szűrnek, ráadásul hűsítő hatást fejtenek ki a környezetre.
The Edge (Amsterdam, Hollandia)
The Edge irodaház okos technológiák és energiatudatos megoldások segítségével (pl. napeneriga hasznosítása, épületautomatizáció, stb.) működik, ennek köszönhetően ez a világ egyik legfenntarthatóbb épülete.
Tne Central Park (Sydney, Ausztrália)
A One Central Park a természetes növényzetet és a modern építészeti elemeket ötvözi. A zöld lakókomplexumot Sydney belvárosában úgy tervezték, hogy az épületek felszínén és oldalán kerteket és függőleges kerteket alakítottak ki, amelyek hűsítő hatással vannak az épületre.
Masdar City (Abu Dhabi, Egyesült Arab Emírségek)
A megújuló energiaforrásokra, az energiatárolásra és az energiamegtakarításra támaszkodva épült a Masdar City, amely egy teljesen karbonsemleges városprojekt. A tervezése során a hagyományos arab építészeti elemeket és a modern technológiákat ötvözték egymással. Nem csak környezettudatos építészeti megoldás, de egyedülálló is a világon.
The Crystal (London, Egyesült Királyság)
A fenntarthatóság és az éghajlatváltozás témájára fókuszál a londini The Crystal, ami egy innovatív kiállítási és konferenciaközpont. Az épület különleges kialakítása és technológiája lehetővé teszi az esővíz gyűjtését, a környezeti adatok monitorozását és a megújuló energiák használatát.
Fontos számunkra, hogy a rugalmas munkavégzés, a versenyképes ár és a magas minőség továbbra is a védjegyünk maradjon. Ennek érdekében örömmel válaszolunk minden olyan felmerülő kérdésre, amely segíti az árajánlat pontos elkészítését, illetve a közös munkát.