Hogyan lehet összehangolni a mindennapi építészetet a természettel? Hogyan járulhat hozzá a fenntartható jövőhöz az épületek környezetbarát működése és az energiatakarékosság? A válasz a kérdésekre: zöld építészettel! A zöld építészet nem csak a környezetre, de az emberek életminőségére is rendkívül pozitív hatással van, a legújabb techológiák, anyagok és tervezési elvek napról napra népszerűbbek.

Mi az a zöld építészet?

Az építészet területén is igen nagy hangsúlyt kap a fenntarthatóság, a zöld építészet pedig lehetővé teszi, hogy tudatosan építsünk olyan épületeket, amelyek nagy energiahatékonyságúak és környezetbarátak.

Ez a felelősségteljes megközelítés azért alakult ki, mert felismerték, hogy az épített környezetünknek jelentős hatása van a környezetre, és ezáltal az emberek életére is. Éppen ezért az épület tervezését, az anyagválasztást, az energiafogyasztást, a vízhasználatot és a hulladékkezelést is átszövi az irányzat.

10 fontos lépés a fenntartható jövő felé

Mi áll a zöld építészet fókuszában?

  • a környezeti terhelés csökkentése
  • az energiahatékonyság fokozása
  • a megújuló energiaforrások felhasználása
  • a vízfogyasztás minimalizálása
  • az egészséges életkörnyezet megteremtése

A természetes megvilágítás, az esővízgyűjtés, a környezetbarát anyagok használata és más fenntartható technológiák segítenek a klímaváltozás elleni küzdelemben és egészségesebb életkörnyezetet teremtenek. Hogyan hat ez az emberek fizikai és mentális egészségére? Az egészséges levegő, a zöld környezet és a zajcsökkenés javítja a komfortérzetünket, ami hosszú távon magára a társadalomra is hatással van.

Kövess minket Facebook oldalunkon is >>

Fenntartható építőipari megoldások, a környezetvédelem jegyében

5 lépés a környezetbarát építkezés felé

Passzív házak

Az energiahatékony építkezés olyan tervezési és építési megoldásokat alkalmaz, amelyek a minimális energiafelhasználásra törekednek. Elsőbbséget élvez az olyan fenntartható anyagok és technikák használata, mint a környezetbarát szigetelőanyagok, betonpótló és fából készült anyagok, valamint megújuló energiaforrások. A passzív házakban az energiafelhasználás nagy részét napelemek vagy geotermikus rendszerek biztosítják.

Zöld tetők és falak

Napjainkban már számos helyen találkozhatunk zöld tetőkkel és falakkal, de még mindig nem elég elterjedt a használatuk ahhoz képest, hogy milyen kulcsfontosságú lenne a szerepük a fenntartható építkezésben. Milyen előnnyel járnak?

  • természetes hűtés
  • zajcsökkentés
  • levegő tisztítása
  • élőhelyek teremtése a városi környezetben

A növények hűtő hatással vannak az épületekre, mivel a fotoszintézis során párologtatják a vizet, így csökkentik a hőmérsékletet. A zöld tetők és falak nemcsak az épület energiatakarékosságához járulnak hozzá, hanem a hangszigeteléshez és a levegőtisztításhoz is.

Napenergia kihasználása

A napenergia kihasználása a zöld építészet egyik mozgatórugója, hiszen hozzájárul a környezetterhelés csökkentéséhez. A napenergia rendszerek (pl. a napkollektorok és a napelemek) általában a tetőn vagy a homlokzaton helyezkednek el, és a nap sugarait használják fel a víz vagy más folyadék felfűtésére. Ezt a felfűtött folyadékot hőcserélőn keresztül a melegvíz előállításában és a fűtési rendszer támogatásában is lehet hasznosítani.

Okos rendszerek

Az okos rendszerek olyan fejlett technológiák, amelyek lehetővé teszik az épületek energiatakarékosabb és kényelmesebb működését érzékelők, vezérlők és hálózati kapcsolatok segítségével. Hogyan valósul meg ez a gyakorlatban? A teljesség igénye nélkül:

  • a jelenlét érzékelésének függvényében a világítási rendszerek automatikus be- és kikapcsolásával
  • fűtés és hűtés időzítésével
  • az árnyékolók alkalmazkodnak a napsugárzás változásaihoz
  • energiafogyasztás optimalizálása az időjárás alapján
  • hangrendszeres vezérléssel

Tudatos tervezés – Mitől okos az okosotthon?

Zöld tervezés

A zöld tervezési elvek alapja a tájrendezés, az épületek energiahatékonyságának és a környezeti hatások minimalizálásának előtérbe helyezése, a vízgazdálkodás és a vízfogyasztás minimalizálása és a környezeti lábnyom csökkentése. A cél a fenntarthatóságra, környezettudatosságra és az energiahatékonyságra vonatkozó tudatos törekvés, már a tervezés fázisától.

Top 5 lenyűgöző környezettudatos építészeti megoldás

Fontos számunkra, hogy a rugalmas munkavégzés, a versenyképes ár és a magas minőség továbbra is a védjegyünk maradjon. Ennek érdekében örömmel válaszolunk minden olyan felmerülő kérdésre, amely segíti az árajánlat pontos elkészítését, illetve a közös munkát.

Emailt írok nektek >>