Amikor családi házunk felújítását tervezzük, a vezetékek, csövek cseréje és a belső helyiségek átalakítása mellett a hőszigetelésre, a tetőcserére és a kültéri falburkolatokra, homlokzatburkolatokra is érdemes figyelmet fordítani. Az épület homlokzatának időtálló és strapabíró anyagból kell készülnie, hogy megfelelően ellen tudjon állni a külső környezeti hatásoknak. Vajon milyen kültéri falburkolat típusok közül választhatunk, és hogyan különböztethetjük meg őket kivitelezés, illetve anyag szerint? Segítünk eligazodni a kérdésben.
Milyen a jó homlokzatburkolat?
A kérdésre könnyű választ adni, bár az is igaz, hogy a homlokzatburkolatoknak igen sok feltételnek kell megfelelniük. Mivel egyfajta védelmi funkciót látnak el, gondoskodiuk kell a homlokzat állapotának megóvásáról, és eközben még esztétikai szerepet is betöltenek.
Úgy kell kiválasztanunk a nekünk tetsző burkolatot, hogy hosszú távra döntünk, hiszen nem szeretnénk évente újat készíttetni, ugyanakkor az elsődleges szempont mégis az, hogy milyen tulajdonságokkal bír.
Nézzük, melyek az alapkövetelmények a külső falburkolat típusok tekintetében.
- Anyag élettartama: Mivel a burkolat felújítása és cseréje nem kis összeg, ezért olyat válasszunk, aminek kellően hosszú az élettartama.
- Fagyállóság: Ha már az élettartamról beszéltünk, kizárólag fagyálló anyag mellett döntsünk, mert a nedvesség és a fagy komoly problémák elé állíthat.
- Tűzállóság: Napjainkban főként a szárazság miatt rengeteg lakástűzről hallani, sok esetben a szomszéd házban keletkezett tűz miatt is aggódhatunk. A homlokzatburkolat készüljön olyan anyagból, ami meggátolja a tűz terjedését és az épület leégését.
- Szín: Ahogyan a fagy, úgy az UV-sugárzás és a napfény is kárt tehet az épület külsejében, ráadásul a házunk színe is csúnyán kifakulhat. Tartsuk észben, hogy a világosabb árnyalatokkal jobban járunk!
- Mérettartósság: A hőmérséklet-változás, és a hőhatások miatt célszerű ellenálló anyag mellett dönteni, ami nem fog megrepedni méretváltozás következtében. Az anyag- és mérettartósság legalább annyira fontos, mint az összes többi szempont.
- Karbantartás: Akkor választottunk jól a kültéri falburkolat típusok közül, ha nagyobb nehézség nélkül elvégezhetőek a kisebb javítások és a burkolat tisztítása is.
Miben segíthet a kivitelező? A tanácsát követve elkerülhetjük az érzékeny anyagok és a túlzottan bonyolult technológiák használatát. Így a pénztárcánkban is több pénz marad és házunk burkolata is ellenálló, esztétikus lesz.
Milyen külső hatásokkal kell megküzdenünk?
A külső hatásokat, azaz a házunk homlokzatát érintő fizikai hatásokat a lehető leghatákonyabban el kell kerülnünk ahhoz, nehogy károkat okozzon az épület állapotában.
Az eső, a jégeső, a pára, a szél, a napsütés, az UV-sugárzás, a szélsőséges hőhatások és a különféle szennyeződések rengeteg nehézség elé állítják az épület burkolatát.
Felületi és mechanikai sérüléseket eredményezhetnek, szerkezeti károkhoz, fakuláshoz és alakváltozáshoz is vezethetnek. Így talán már érhető, hogy miért kell mindenképpen megakadályoznunk azt, hogy ezeknek kitegyünk a házunkat.
Kültéri falburkolat típusok: anyagok és kivitelezés szerint
A kivitelezést tekintve megkülönböztetjük egymástól a ragasztott, a szerelt és a falazott homlokzatburkolatokat. A ragasztott burkolatok lehetnek ragasztott téglából, szálcementből, természetes kőburkolatból, vagy akár kerámialapból, a falazott burkolatok szintén készülhetnek kőből vagy téglából.
Szerelt homlokzatburkolatokkal leginkább irodaházaknál, társasházaknál találkozhatunk. Nagy előnyük, hogy könnyű karbantartani őket, stabilak és jó a hangszigetelésük is.
Ha anyagukat tekintve szeretnénk őket megkülönbőztetni, a kültéri falburkolat típusok között jellemzően az alábbi anyagokkal talákozhatunk.
- Műanyag: az egyre népszerűbb, jól megválasztott sávos burkolólécek, zárt kamrás műanyag profilok, hullámlemezek, vagy akár táblás műanyag lemezek nem csak strapabíróak, de ízléses külsőt is kölcsönöznek házunknak.
- Fa: leggyakrabban vörösfenyőt, kőrist, fenyőt vagy vörös cédrust használnak fa burkolóanyagként, ezeket a felületeket mindenképpen kezelni kell, óvni kell a nedvességtől, a napsugárzástól és a gombásodástól is.
- Fa kompozit: akár természetes farost szálakból, akár újrahasznosított műanyagból készülnek, természetközeli hatást érhetünk el velük.
- Üveg: Modern megjelenést kölcsönöznek házunknak az üveg burkolatok, amelyek ellenállnak a fénynek, korróziónak, nedvességnek és a légköri szennyeződéseknek is.
- Fém: az alumíniumból vagy rozsdamentes acélból készülő burkolatokat kevésbé alkalmazzák családi házaknál, gyakrabban előfodulnak ipari épületeknél, csarnokoknál
- Kerámia: a négyzetes vagy téglalap alakú elemek legtöbbször színezettek, ennél a burkolatnál különösen oda kell figyelni a tökéletes anyagválasztásra
- Kő vagy műkő: Leginkább mészkőből, gránitból, speciális betonból vagy márványból készülnek ezek a falburkolatok
Összességében elmondható, hogy a családi ház felújítása mind belül, mind kívül okos döntéseket és kiváló minőségű munkát igényel.
Fontos számunkra, hogy a rugalmas munkavégzés, a versenyképes ár és a magas minőség továbbra is a védjegyünk maradjon. Ennek érdekében örömmel válaszolunk minden olyan felmerülő kérdésre, amely segíti az árajánlat pontos elkészítését, illetve a közös munkát.